Stoke forhandler med Sørensen i dag

30. jul 2008
Den danske landsholdsmålmand Thomas Sørensen kan formentlig snarest kalde sig Stokespiller. Hans agent forhandler i dag.

Endelig ser det ud til, at Thomas Sørensen har fundet sig en ny klub. Den danske landsholdskeeper, der blev fritstillet i Aston Villa tidligere på sommeren, kan meget vel skrive kontrakt med Premier League-oprykkerne fra Stoke i dag.

Sørensens agent kommer i i hvert fald til den vestengelske by i dag, onsdag, for at forhandle, siger klubbens manager, som håber på en aftale.

- Agenten kommer for at tale med Tony (Scholes, Stokes direktør, red.), og forhåbentlig kan vi nå frem til en kontrakt, siger Stokes manager Tony Pulis til klubbens hjemmeside.

Og danskeren bliver ikke hentet til en reservetjans.

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra A4 Nu her

- Jeg synes, at de aftaler, vi har lavet, har været gode, og forhåbentlig får vi Thomas i morgen (i dag, red.). Jeg mener, at de kan gå ind og forbedre holdet, og vi skal have spillere, der kan gøre det. Ikke bare spillere til at supplere truppen, siger han.

faktaboks